Dogo Argentino Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Dogo Argentino Forum

Welcome to the Greek Dogo Argentino Forum. Posts which include offensive language such as those with advertisments or commercial intensions will be removed without further notice. We are not responsible for the content of the suggested links.
 
ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Provlima - Aytia

Πήγαινε κάτω 
+3
dogogreece
Doguero Griego
wizy
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
wizy
Average
Average
wizy


Number of posts : 13
Registration date : 22/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠεμ Ιουν 07, 2007 10:44 pm

Παίδες, μου είχατε αναφέρει να προσέξω να μην γυρίσει το αυτί προς τα μέσα... έχω την εντύπωση ότι γυρίζουν και τα δύο....
Βέβαι, δεν γνωρίζω καλά το όλο θέμα απλά άλλες φορές τα σηκώνει κάθετα, κάποιες φορές τα υπερσηκώνει και κάποιες άλλες είναι κατεβασμένα.

Βρίσκεται κάτι περίεργο σε αυτά?
Απλά αν είναι κάτι, να το κοιτάξω τώρα που είναι νωρίς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Doguero Griego
Editboard Staff
Editboard Staff
Doguero Griego


Number of posts : 22
Age : 54
Registration date : 21/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠαρ Ιουν 08, 2007 12:01 pm

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας σε αυτόν που σου έκοψε τα αυτιά και να σου πει εκείνος τι πρέπει να γίνει.

Από εκεί και πέρα αν έχεις χρόνο και βρίσκεσαι εντός λεκανοπεδίου Αττικής θα μπορούσες να βρεθείς τόσο μ' εμένα όσο και με τον dogogreece που έχει εμπειρία με αυτιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wizy
Average
Average
wizy


Number of posts : 13
Registration date : 22/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΤρι Ιουν 12, 2007 11:59 am

Μίλησα με το γιατρό αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν ξέρει για αυτό το θέμα. Τώρα δεν ξέρω κι αν εγώ κάνω λάθος απλά έχω την εντύπωση πως και τα δύο αυτιά του (στο εσωτερικό μέρος) γυρίζουν προς τα μέσα, ίσως να είναι και ιδέα μου.

Το απόγευμα θα ανεβάσω καμιά photo να τα δείτε και να μου πείτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Doguero Griego
Editboard Staff
Editboard Staff
Doguero Griego


Number of posts : 22
Age : 54
Registration date : 21/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΤρι Ιουν 12, 2007 2:57 pm

Είναι πολύ απλό αν το δεις στα σχήματα που ακολουθούν:

Τα σχήματα παρακάτω δείχνουν τις τρεις πιθανές θέσης του κομμένου αυτιού χρησιμοποιόντας σαν παράδειγμα το δεξί αυτί του σκύλου (αριστερά όπως κοιτάμε εμείς)
Provlima - Aytia Aftia110
Στο σχήμα 2 βλέπεις το δεξί αυτί του σκύλου (αριστερά όπως κοιτάμε εμείς) να γέρνει ("σπάει") προς τα μέσα, δηλαδή προς την κορυφή του κρανίου.
Στο σχήμα 3 φαίνεται το αυτί να γέρνει προς τα έξω (εμάς μάλλον μας αφορά το "προς τα μέσα").

Στην συνέχεια φαίνεται ο τρόπος επίδεσης του αυτιού με αυτοκόλλητη ταινία τραυμαπλάστ (είναι το κόκκινο) προς τα έξω για να διορθωθεί αυτό το σπάσιμο που φαίνεται στο σχήμα 2.
Provlima - Aytia Aftia210

Σε φωτογραφία που δημοσίευσε ο dogogreece στο topic με τίτλο "Finally" φαίνεται το δέσιμο του αυτιού του σκύλου του καθαρά.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις Τρι Ιουν 12, 2007 4:44 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dogogreece
Editboard Staff
Editboard Staff



Number of posts : 11
Registration date : 21/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΤρι Ιουν 12, 2007 3:04 pm

wizy kane post kamia photo na doyme ta aytia... kai panw apo ola oxi panikos....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wizy
Average
Average
wizy


Number of posts : 13
Registration date : 22/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΤρι Ιουν 12, 2007 11:46 pm

Λοιπόν, σύμφωνα με την photo του Doguero Griego ταιριάζει στην πρώτη.

Βέβαια, αν κοιμάται ή είναι χαλαρός και τα δύο του αυτιά είναι σαν την 3η photo, αλλά και τα δύο.

Κάποιες φορές όμως, κατά τη διάρκεια ακουσμάτων μπορεί να φέρει και τα δύο αυτιά σαν την 2η photo, όχι πολύ βέβαια αλλά έχουν μια κλήση κάποιες φορες προς τα μέσα!

Γενικά, τον έχω πετύχει και στις τρεις φάσεις (μιλάμε πάντα και για τα 2 αυτιά!).

Αύριο που θα είναι και μέρα, θα τον βγάλω photo και θα την ανεβάσω!

Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wizy
Average
Average
wizy


Number of posts : 13
Registration date : 22/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14, 2007 10:09 pm

Ορίστε οι photos που σας έλεγα...δείτε και κρίνετε...νομίζω πως έχουμε κάποιο προβληματάκι.... Crying or Very sad Crying or Very sad

Provlima - Aytia DSC00765

Provlima - Aytia DSC00703
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wizy
Average
Average
wizy


Number of posts : 13
Registration date : 22/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14, 2007 10:12 pm

Να κι άλλες 2... αν δείτε στην δεύτερη , το αυτί του γυρίζει λιγάκι!

Provlima - Aytia DSC00757

Provlima - Aytia DSC00694-1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wizy
Average
Average
wizy


Number of posts : 13
Registration date : 22/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14, 2007 10:13 pm

Λοιπόν , τί κάνουμε????

Όχι τπτ άλλο, δεν θα αρέσει αύριο-μεθαύριο και σε καμία σκυλίτσα κι άντε να ζευγαρώσει... Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Doguero Griego
Editboard Staff
Editboard Staff
Doguero Griego


Number of posts : 22
Age : 54
Registration date : 21/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15, 2007 2:52 pm

Μιά χαρά είναι τ' αυτιά του σκύλου σου.
Όπως είπαμε το προς τα έξω (αυτό πυ έχεις βάλει σε κύκλο) δεν είναι πρόβλημα. Θα φτιάξει σιγά σιγά από μόνο του. Για να είσαι 100% σίγουρος κι έσυ, αν δεν πείθεσαι από τα λόγια μου, κοίτα όταν τροχάζει ο σκύλος αν το αυτί "φτερουγίζει" προς τα μέσα (σχήμα 2).
Πάντως από τις φωτογραφίες φαίνεται μια χαρά.

Υ.Γ.1: Εμένα συνεχίζει να μου φαίνεται κούκλος. Θα τις τρελάνει τις σκυλίτσες.

Υ.Γ.2: Έχεις το pedigree του για να δούμε από που κρατάει η σκούφια του; (Ούγγρος είναιWink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wizy
Average
Average
wizy


Number of posts : 13
Registration date : 22/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15, 2007 5:05 pm

Αφού λες ότι είναι μια χαρά, δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω... ok τότε...πραγματικά ηρέμησα!

Τώρα, το pedigree μου έχει καθυστερήση ένα μηνα! Λες να πάρω τηλ. να αρχίσω τις πιέσεις? Μου χε πει ότι θα το χω σε 2 μηνες και πάμε για τον τρίτο πλέον!
Από τη Ουγγαρία είναι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dogogreece
Editboard Staff
Editboard Staff



Number of posts : 11
Registration date : 21/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΔευ Ιουν 18, 2007 9:26 am

Mia xara einai ta aytia toy... apla soy fainontai kapws giati einai mikroylhs akoma... to idio pathaina kai egw... eixa psyxwsh me ta aytia...o doguero mallon katalabainei ti ennow!
Tha deis otan megalwsei h kefala toy mikroy soy pws tha phainontai teleia ta aytia...

Prosoxh twra poy einai mikros sthn koinwnikopoihsh, kyriws me toys anthrwpoys...sto lew apo dikh moy empeiria...
oso kalos kai paixnidiarhs einai twra, pote mh peis pote...otan megalwsei arxizei kai aneksarhtopoieitai kai syneidhtopoiei thn kyriarxikothta toy...
Bebaia ayto to opoio thewrw apairaithto einai na mporeis esy na toy epiballesai...prin kanei kati panta na se koitaei!! Twra otan den eisai mprosta einai ena allo thema....
Genika pantws einai dyskolh fylh kai kserokefalh, alla otan petyxeis kapoia pragmata den sygkrinetai me kamia allh!
Ayta ta oliga!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BgDogo
Starting Level
Starting Level
BgDogo


Number of posts : 5
Registration date : 29/05/2007

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: about the picture   Provlima - Aytia Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2007 11:16 am

Hello Greece Dogueros!
Please, can somebody translate the picture with the ears in english, I think it can be very useful. And I will be thanksfull.
Greetings!
Inna
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.dogoart.hit.bg/
bean337
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 4
Registration date : 16/04/2010

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Provlima - Aytia   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠαρ Απρ 16, 2010 6:16 pm

your article is very interesting

garage floor covering
luxury comforter
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bianco
Starting Level
Starting Level
Bianco


Number of posts : 4
Registration date : 22/04/2010

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΥΤΙΑ   Provlima - Aytia Icon_minitimeΠεμ Απρ 22, 2010 10:06 am

Εγω πηγα να του κοψω τα αυτια και μου ειπε η κτηνιατρος οτι ειναι πλεον παρανομο βαση νομου και δεν μου τα εκοψε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DogoArgentinoTillBone
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 2
Age : 34
Localisation : Αίγιο
Registration date : 18/05/2011

Provlima - Aytia Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aytia ti allo?!    Provlima - Aytia Icon_minitimeΠεμ Μάης 19, 2011 12:38 pm

Geia xara s olous ..
Einai h 2 mera m edw mesa k dn sas kruvw pws exw xasei ton upno mou prospathontas na min xasw oute ena post tou site.
Auto p thelw na rwthsw st prokeimenh fash einai to thema twn autiwn ..
H Regina m einai sxedon 5 minwn. T autia ths t ekopsa se hlikia 3 minwn apo proptroph tou kthniatrou gi auth t hlikia sth Patra ( egw eimai apo Aigio )
Diavazontas to thema sas me t provlima twn autiwn m hrthan kapoies kouventes-sumvoules apo t kthniatro sto mualo p omologw pws eixa ksexasei.
Mou eixe milhsei gia tuxon spasimo xontrou k pws an xreiastei tha t diortwsoume..
H alitheia einai pws dn kserw an kati tetoio isxuei gia to Dogo m alla sigoura eseis edw tha mporesete na voithisete Smile
Kai dn kserw gt polu apla mperdeuomai. Ti ennow..
Otan h Regina koimatai px ta autia ths einai pros t panw se apoluth eutheia opws stin eikona no.1 pou exete anarthsei.
Otan omws t fwnazoume h genika autiazetai me hxous t autia ths tinoun na kleinoun pros t kentro pws stin eikona noumero 2.
Einai logiko kati tetoio h exoume kapoio ''themataki''? Ennow pws tha eprepe na htan epi monimou vasews s apoluth eutheia h einai logiko logo twn akousmatwn na ginetai kati tetoio?
Euxaristw ek to proterwn k perimenw t sxolia sas Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Provlima - Aytia
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Dogo Argentino Forum :: Open Discussions :: Ελληνικός Τομέας - Greek Speaking Section :: Ελληνικός Τομέας - Greek Speaking Section-
Μετάβαση σε: