Dogo Argentino Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Dogo Argentino Forum

Welcome to the Greek Dogo Argentino Forum. Posts which include offensive language such as those with advertisments or commercial intensions will be removed without further notice. We are not responsible for the content of the suggested links.
 
ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Θέματα Συμπεριφοράς

Πήγαινε κάτω 
+8
dogos7
blanko
giannislion
Ivan84
Fernando
Amaliaz
Bianco
DogoArgentinoTillBone
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DogoArgentinoTillBone
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 2
Age : 33
Localisation : Αίγιο
Registration date : 18/05/2011

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2011 8:44 pm

Kalhspera s olous k kalws sas vrika.
Prwta ap ola ena bravo ston dimiourgo tou site alla kai se olous edw mesa p asxolounte me to kalutero filo tou antrwpou to skulo! Smile
Wstoso tha ithela na thesw merika erwthmata pou me apasxoloun t teleutaio kairo.
Prin 3 mines agorasa th ''Regina'' to diko mou Dogo!
A3iagapito apo t arxh k arketa koinwniko alla m kapoies idiomorfies.
Palaiotera eixa ena Germaniko Poimeniko ( kamia sxesh apo apopsh taperamentou, to 3erw ) alla m kapoia A empeiria st skulia.
Ekei p thelw na katalh3w einai sto oti h Regina merikes fores deixnei mia epithetikothta pou dn 3erw apo tou phgazei.
Exw milhsei me kapoion eidiko (ekpaideuth) k m leei pws einai koutavi akoma alla na min t afhsw oute katadiania na m parei ton aera. ( pws tha ginei kati tetoio k apo p to katalavainw auto?! )
H alitheia einai oti genika m akouei opws katse,ksaplwse,xeri ktlp .. Ena thema exoume sto meine..Dld menei alla afwtou menei k egw feugw auth erxetai. Ekei exoume k mia tsantila afou otan t travaw gurizei to kefali tou pros t xeri m .. To idio sumvainei k otan ''petagete'' mesa sto spiti k thelisw na t vgalw e3w.( mono ston ekpaideuth dn t ekane auta Razz )
Telos t allo p thelw na thesw an k dn kollaei me to thema ths sumperiforas einai kapoia ''maura stigmata '' ean legontai etsi giati einai mono epidermika afou dn einai sto trixwma tou ..Einai logiko ? parathreitai genika kati tetoio sta Dogo? Uparxei kapoia logikh e3hghsh gia to pws e3aplwnontai? ginetai na stamatisei? Dn fainetai ektos apo ena st plath t p k auto epidermiko einai alla kapws san na ''fwtizei''.
Euxaristw polu gia to xrono sas k perimenw apadhseis suntoma apo esas..
Tha anevasw sudoma k kamia fotografia na t deite einai 4 + minwn twra Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bianco
Starting Level
Starting Level
Bianco


Number of posts : 4
Registration date : 22/04/2010

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: θεματα συμπεριφορας!   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΠεμ Μάης 26, 2011 2:00 pm

Φιλε καλημερα!

Τα ντογκο απο την εμπειρια μου ειναι αρκετα κοινωνικα ζωα,αλλα με :''δικο τους κεφαλι''
Δηλαδη καταρχην θελει να επιβαλετε,αν και αυτο ειναι πιο εντονο στα αρσενικα.Ενω μπορει ολη την μερα να ειναι καλα και υπακουω αμα του καρφωθει στο κεφαλι να ερθει μαζι σου και το εμποδισεις τοτε κανει αυτου που λες παει προς το χερι σου που το κρατας!
Εμενα παραδειγμα παρολα οσα εχω κανει ειναι μερες που οταν με δει και θελει να βγει εξω,παιε και καθετε μπροστα τσην πορτα και δεν με αφηνει να βγω!

Ειναι πολυ αξιαγαπητα αλλα και πολυ περιεργα σκυλια!
Ενα αλλο προβλημα που πιθανον να αντιμετωπισεις ειναι με τις γατες
οπου αφου τις κυνηγαει και τις σκοτωνει χωρις να τις ματωνει!μετα καθετε ωιπλα στο θυμα και περιμενει επιβραβευση.Ας μην ξεχναμε βεβαια οτι το σκυλι ειναι για κυνηγι!

Εγω ειχα πολλα σκυλια απο μικρος και απο ολων των ειδων,απο εξυπνα και αγαθα μεχρι επιθετικα και ντι για ντιπ παλαβα!
Σαν το ντογκο δεν εχω ξαναδει σκυλι,με εχει προβληματισει παρα πολυ
ειναι εξαιρετικο σκυλι σαν φυλακας αλλα αρκετα ασταθες χαρακτηρα!
Βεβαια να ξερεις οτι το σκυλι ειναι και θεμα κουταβιου,μπορει ενα να ειναι καλο εν ααλλο να βγει κακο και ατιθασο!
Εγω παντως δεν θα το αφηνα με ενα μικρο παιδι να παιξει στην αυλη μου!

Οι μαυρες βουλες ειναι φυσιολογικες αρκει να μην ξεπερνανε τα 5 -8 εκατοστα.
Ολα εχουν και ειναι χαρακτηριστικο της ρατσας και οσο μεγαλωνει τοσο πιο εμφανη θα γινονται! Very Happy

Ελπιζω να σε βοηθησα,αν και αυτα ειναι προσωπικες εμπειριες! affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaliaz
Editboard Staff
Editboard Staff
Amaliaz


Number of posts : 4
Age : 46
Localisation : Athens
Registration date : 22/07/2009

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΠεμ Ιουν 30, 2011 2:37 pm

DogoArgentinoTillBone τι ακριβως εννοεις επιθετικοτητα ? Το οτι προσπαθει να σου πιασει το χερι οταν την πιεζεις να κανει κατι δεν ειναι επιθετικοτητα...
Γενικα απεφευγε να την πιεζεις και να τη διορθωνεις πολυ... παιζε με τη σκυλιτσα σου,μαθε της εντολες με τη μορφη παιχνιδιου, προσπαθησε αρχικα να εδραιωσεις μια σχεση μεταξυ σας και μετα ξεκινα να εχεις απαιτησεις απο εκεινη...

Το dogo εχει πολυ υψηλο δεικτη συναισθηματος.. επενδυσε σε αυτο στη σχεση σας και θα δεις οτι θα κανει και τουμπες για σενα σε λιγο καιρο Exclamation

Τα μαυρα στιγματα στο δερμα επιβαλλεται να υπαρχουν και αυξανονται οσο μεγαλωνει ο σκυλος.. ειναι χρωστικη που πρεπει να εχει! Τα στιγματα στο τριχωμα ειναι εκτος προτυπου.

Bianco το τυπικο dogo δεν πρεπει να ειναι ασταθες καθολου σαν χαρακτηρας.. αν συμβαινει αυτο ειναι ειτε επειδη ο σκυλος ειναι ακομα στην εφηβεια και δοκιμαζει διαφορες καταστασεις ή εχει γινει κατι λαθος στην εκτροφη ή το μεγαλωμα του. Wink

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fernando
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 1
Registration date : 03/07/2011

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2011 9:54 pm

καλησπερα παιδια, να κανω και εγω μια ερωτηση στο ιδιο μηκος κυματος στο παρων νημα...
εμενα ο κουταβος οταν ειμαστε μονοι μας και αφου εχω χαμηλωσει και εχει ερθει και καθεται διπλα μου-πανω μου.... οταν το μιλαω μου μουγκριζει(δεν ειναι γρυλισμα)
εχω διαβασει απο αρκετους οτι τα ντογκο μεγαλυτερα επειδη δενονται οταν τους μιλας απαντανε με ενα πολυ ψηλο γαυγισμα...
να θεωρησω πως ειναι προσπαθεια επικοινωνιας και δεν ποναει καπου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaliaz
Editboard Staff
Editboard Staff
Amaliaz


Number of posts : 4
Age : 46
Localisation : Athens
Registration date : 22/07/2009

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΔευ Ιουλ 11, 2011 1:38 pm

Τα dogo "μιλανε" ΠΟΛΥ Very Happy

Για να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι καποιο προβλημα υγειας αρχισε να το χαιδευεις και να του κανεις ενα ειδος μασαζ ενω καθεστε μαζι. Αν ποναει θα το καταλαβεις...

Ποσο μηνων ειναι ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ivan84
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 4
Registration date : 26/01/2012

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΠεμ Ιαν 26, 2012 7:33 pm

καλησπερα, προσωπικα συμφωνω με την γνωμη του εκπαιδευτη να μην σου παρει τον αερα, ειναι κατι πολυ ευκολο να το κανεις τωρα και θα γινεται πιο δυσκολο οσο μεγαλωνει το σκυλι σου. Γνωμη μου ειναι πως το σκυλι μπορει να εχει συναισθηματα αλλα επειδη ειναι ζωο αγελης οι κανονες στουσ οποιους το ενστικτο του υπακουει ειναι αυτοι της αγελης. το λοιπον υπαρχει ο αρχηγος της αγελης (εσυ) και το σκυλακι σου το οποιο ειναι μελος της αγελης και κατω απο σενα, αυτο ειναι βασικο να το ξερει παντα και να μην το αμφισβητει. προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να την διορθωνεισ ΠΑΝΤΑ και να μην κανεις ποτε πισω γιατι θα συνδεσει οτι οταν γρυλιζει/γυρναει το κεφαλι να δαγκωσει κτλπ κτλπ κανει αυτο που θελει. εκει θα το χασεις το παιχνιδι. εχω παρατηρησει τον Σιζαρ Μιλαν την υποταγη που κανει σε σκυλια τα οποια εκδηλωνουν επιθετικοτητα και στα οποια βεβαια ο ογκος τουσ το επιτρεπει. το πιανει απο το λαιμο οπως θα το δαγκωνε ενα αλλο κυριαρχο σκυλι και το βαζει κατω, δεν λεω να το πνιξεις ουτε να το σακατεψεις αλλα απλα να την κρατησεις κατω μεχρι να σταματησει να προσπαθει να δαγκωσει και να ηρεμησει. υπαρχει και η αλλη μεθοδος το να το μαθαινεις υπο την μορφη παιχνιδιου το οποιο ειναι πολυ σωστο αλλα πιστευω οτι δεν εφαρμοζεται σε περιπτωσεις επιθετικοτητας. απο την πραξη θα σου πω οτι την μεθοδο του παιχνιδιου και της ελαχιστης πιεσης εφαρμοζουν οι γονεις μου στο σκυλι και εγω την αλλη του Σιζαρ. ο σκυλος ειναι τρελος για μενα (κι ασ τον μαλωνω) και δεν κανει την παραμικρη αγριαδα σε οτιδηποτε και αν του κανω (χερι στο φαγητο, αγγιγμα πληγωμενου σημειου του σωματος,μαλωμα,τραβηγμα λουριου κτλπ κτλπ). γενικα βλεπω οτι ο σκυλος δεν καταλαβαινει ενδιαμεσες καταστασεις, πρεπει να εισαι ξεκαθαρη οταν τον μαλωνεις με τον τονο σου και τις κινησεις σου και αντιστοιχα ξεκαθαρη οταν τον επιβραβευεις και παιζεις μαζι του. αυτη ειναι μια προσωπικη καθαρα γνωμη την οποια αξιολογεις μονη σου. ελπιζω να βοηθησα καπως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannislion
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 3
Registration date : 06/04/2012

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: erotisi   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΠαρ Απρ 06, 2012 10:43 am

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΗ ΕΧΟ ΕΝΑ ΝΤΟΓΚΟ 10 ΜΗΝΩΝ 40 ΚΙΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΟ Κ ΥΠΑΚΟΥΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΡΙΕΨΕΙ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΔΕ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΗΝ ΤΡΙΧΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΓΩ?ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blanko
Starting Level
Starting Level
blanko


Number of posts : 1
Registration date : 25/04/2012

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2012 2:11 am

file kalispera!to eipes apo monos sou o skilos sou thewreite akoma koutavi 10 mhnwn.ftiaxnei to xarakthra k panta me gnomona fisika to katoxo tou k sth sigkekrimenh periptosh esena to ti erethismata dineis sto skilo sou.o swstos skilos kata thn apopsh mou exei ftiaxei k xaraktira k exei teliopihthei se ilikia 24 minwn k simperifora k morfologia.se ligo kairo to sikoma ths trixas se alla skilia wpos eipes tha vgalei epithetikotita apenanti se auta.opote min anxonesai dwse sto skilo sou ta erethismata pou thes na exei k genika eite kalos eite kakos einai mia ratsa gemath energeia pou den apogoitevei to katoxo tou.elpizw kata kapoio tropo na se kalipsa.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dogos7
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 1
Registration date : 24/06/2012

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΚυρ Ιουν 24, 2012 5:15 pm

kalispera paidia kai sunxaritiria gia to site prepei na boithaei polu kosmo study ...... exw ena dogo enamisi minon kai ton exw 1 ebdomada akribos..... exw polles erwtiseis alla i pio simantiki einai to onoma tou.... arxika ton elega thisea alla den akouge katholou oute blema pou lene... apofasisa na ton pw kasper kai 1 mera twra pou ton fonazw etsi blepw beltiosi mikri einai auto pou me endiaferei einai an kanei na tou allaksw to onoma tou etsi apla... bebaia ton exw mia ebdomada akribos kai ekei stirizomai....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gavani
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 3
Registration date : 24/07/2012

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΤετ Σεπ 05, 2012 12:29 pm

Καλημέρα σας! Έχω ένα ντόγκο 7 μηνών και μέχρι πρόσφατα δεν είχε δείξει κανένα σημάδι επιθετικότητας προς εμένα,πριν από δύο μέρες όμως όταν πήγα να βάλω το χέρι μου στο φαγητό της γρύλισε δυνατά και μετά γύρισε να με δαγκώσει.Το δοκίμασα κι άλλες φορές απο τότε και κάνει το ίδιο ενώ την μαλώνω κάθε φορά.Ανησυχώ γιατί πριν μια εβδομάδα ,ένας γνωστός μου, αναγκάστηκε να κάνει ευθανασία στο ντόγκο του γιατι τον δάγκωσε ,την ώρα του φαγητού,άσχημα σε πόδι και χέρι(δεύτερη φορά)! Επομένως τί κάνω, την πειθαρχώ ή δεν την ξαναενοχλώ στο φαγητό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pandoaz3
Starting Level
Starting Level
pandoaz3


Number of posts : 2
Age : 44
Localisation : ΠΥΡΓΟΣ
Registration date : 16/01/2013

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 11:54 pm

ΕΧΩ ΕΝΑ DOGO ΤΟΝ ΠΑΡΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΟΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ 54 ΚΙΛΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΙ ΣΕ ΘΕΜΑ ΑΓΡΙΑΔΑΣ.ΑΦΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΚΟΛΕΥ.ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΑΓΡΕΙΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΗΓΕ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΡΕΙΕΨΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ.ΤΗΝ ΑΠΕΙΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΧΘΕΣ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΕΝΗ Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΠΕΤΑΞΕ ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑ.ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ.ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΩ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUF
Starting Level
Starting Level
ROUF


Number of posts : 2
Age : 38
Registration date : 02/03/2013

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 7:23 pm

Kαλησπερα! εχουμε ενα κουταβι 1 μηνα και μας εχει τρελανει στο δαγκωμα. οταν παιζει το καταλαβαινω να μας δαγκωνει αλλα οταν καθομαστε μπορει στα καλα καθουμενα να πεταχτει και να μας δαγκωσει, συν οτι οταν το κανει αυτο γρυλιζει κιολας.
Οταν τον μαλωνουμε για να μην μας δαγκωνει ερχεται και μας δαγκωνει με περισσοτερο νευρο.
Ερχομαι λοιπον και ρωταω ειναι φυσιολογικο ολο αυτο?Το κανει γιατι το βλεπει παιχνιδι ή πρεπει να κανουμε κατι αλλο για να καταλαβει οτι αυτο που κανει δεν ειναι σωστο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NospaD
Starting Level
Starting Level
NospaD


Number of posts : 2
Age : 32
Localisation : Athens
Registration date : 30/01/2014

Θέματα Συμπεριφοράς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέματα Συμπεριφοράς   Θέματα Συμπεριφοράς Icon_minitimeΠεμ Ιαν 30, 2014 2:21 pm

Τα ντόγκο είναι πολύ δυνατά σκυλιά. Εάν δεν τα πειθαρχήσεις και σου πάρουν τον αέρα από μικρά δύσκολα τα μαζεύεις. Βέβαια υπάρχει και ο εκπαιδευτής και αν δώσεις λίγα λεφτά θα κάνεις δουλειά. Όσο για το δάγκωμα, το κάνει απλά για παιχνίδι. Αν του δώσετε να καταλάβει ότι δεν σας αρέσει, δεν θα το ξανακάνει αλλά ξανά επισημάνω πως πρέπει να το έχετε μεγαλώσει σωστά. Εγώ μένω Νότια Προάστια-Αθήνα και είχα πάει στον Υμηττό με τον Άρη. Ήταν και ένας άλλος τύπος με ΓΠ μιάς και ο κόσμος συνηθίζει να πάει τον σκύλο του εκεί γιατί είναι το κατάλληλο μέρος για άσκηση. Με βλέπει και με ρωτάει ''ντόγκο αρτζεντίνο είναι ;'' Λέω ''ναι...'' Ξαφνικά το ποιμενικό του άρχισε να μας γαυγίσει. Ο δικός μου σιγά μην άφηνε ευκαιρία και άρχισε να γρυλίσει και αμέσως μετά να χοροπηδάει γαυγίζοντας προς το ΓΠ και με ένα απότομο τράβιγμα στο λουρί και με μια φωνή ''κάτσε'' σταμάτησε επί τόπου ο Άρης. Είναι δύσκολα σκυλιά αλλά έτσι και πειθαρχηθούνε, μετατρέπονται σε πανέξυπνα πλάσματα. Αυτήν την επιθετηκότητα προς ότι κινείται γρήγορα μπροστά του (γάτες, άνθρωποι που πάνε για τρέξιμο) να μην είχε και θα είμασταν καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θέματα Συμπεριφοράς
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Dogo Argentino Forum :: Open Discussions :: Ελληνικός Τομέας - Greek Speaking Section :: Ελληνικός Τομέας - Greek Speaking Section :: Συμπεριφορά κι εκπαίδευση-
Μετάβαση σε: