Dogo Argentino Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Dogo Argentino Forum

Welcome to the Greek Dogo Argentino Forum. Posts which include offensive language such as those with advertisments or commercial intensions will be removed without further notice. We are not responsible for the content of the suggested links.
 
ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 PROBLHMA - GRYLISMA

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dogogreece
Editboard Staff
Editboard Staff



Number of posts : 11
Registration date : 21/05/2007

PROBLHMA - GRYLISMA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: PROBLHMA - GRYLISMA   PROBLHMA - GRYLISMA Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2007 8:24 am

Ton teleytaio kairo antimetwpizw to ekshs problhma...

Gia osoys den kseroyn katarxhn to skylo mou, einai yperbolika kalos kai poly anthrwpokentrikos, xazokoytabos entelws...einai twra 17 mhnwn...

Ton teleytaio kairo, yparxoyn stigmes (elaxistes bebaia alla yparxoyn) poy otan kapios ektos oikogeneiakoy kykloy toy skyloy paei na ton xaidepsei kai ton akoympaei, o dogos grylizei perierga (den epitithetai). Bebaia me to poy toy lew na stamathsei stamataei ka erxetai konta moy!
To periergo einai oti ayto to kanei kai me atomo (filo moy) poy ton kserei kai o opoios erxetai syxna sto spiti moy kai kapote epaize kai mazi toy...

Den mporw na dextw oti o mikros einai epithetikos...Mhpws ftaiei to oti enhlikiwnetai, oi ormes toy h kati allo...

H alhtheia einai oti me ta alla dyo atoma poy to ekane ayto kai oi dyo fobotoysan poly to skylo, opote to dikaiologhsa oti toys phre ton aera o dogos, to opoio bebaia kai pali den einai kalo...

Tis skpeseis parakalw!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Doguero Griego
Editboard Staff
Editboard Staff
Doguero Griego


Number of posts : 22
Age : 54
Registration date : 21/05/2007

PROBLHMA - GRYLISMA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PROBLHMA - GRYLISMA   PROBLHMA - GRYLISMA Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2007 4:08 pm

Ο σκύλος σου έχει μπει στην εφηβεία. Είναι φυσιολογικό να γρυλίζει και με αυτόν τον τρόπο να εκδηλώνει την “μαγκιά” του. Σημαντικό σε αυτήν την φάση είναι να μην επικροτείται ή επιβραβεύεται αυτή του η συμπεριφορά.
Πρόσεχε λοιπόν να μην εκδηλώνει με καμία δύναμη φόβο ο άνθρωπος ο οποίος βρίσκεται απέναντί του και οπωσδήποτε πρέπει εσύ σταθερά να αντιδράς με ένα αυστηρό και σταθερό “μη”.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Your dog has entered his puberty. It is very common for a male dog to growl and by this way express his dominancy. It is very important not to praise this behavior at this phase. It is also obvious that it is not allowed to the human who he confronts, to express fear in any way and of course you have to react constantly with a steady and strict “no” every time he growls.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bianco
Starting Level
Starting Level
Bianco


Number of posts : 4
Registration date : 22/04/2010

PROBLHMA - GRYLISMA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: γρυλισμα   PROBLHMA - GRYLISMA Icon_minitimeΠεμ Απρ 22, 2010 9:01 am

Καλημερα και απο εμενα και καλως βρηκα την παρεα σας.

Ειμαι κατοχος ενος dogo 9 μηνων,ενα ζωο κοινωνικο και υπακουο γενικα που ομως εχει αρχισει να βγαζει μερικες φορες αλλη συμπεριφορα.

Σε μια περιπτωση εκανε γρυλισμα και κινηθηκε προς την κοπελα μου επειδη πηγε να τον κατεβασει απο τον καναπε.ενω κανονικα μολις του μιλαω φευγει.

και σε μια αλλη περιπτωση,επειδη δεν τον αφησα να βγει εκτος αυλης,μου γρυλισε και μου επιασε το παπουτσι χωρις να δαγκωνει.σαν να μου πουλουσε τσαμπουκα.

εχω παρατηρησει οτι θελει να ζευγαρωσει και γενικα ειναι ανυσηχο και ολο προσπαθει να ''καβαλησει'' τη Λουση,το δευτερο σκυλι που εχω,ενα golden ritriver,στειρωμενο.

δεν ειχα ποτε πριν dogo,εχω ομως εμπειρια με σκυλια.
Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaliaz
Editboard Staff
Editboard Staff
Amaliaz


Number of posts : 4
Age : 46
Localisation : Athens
Registration date : 22/07/2009

PROBLHMA - GRYLISMA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PROBLHMA - GRYLISMA   PROBLHMA - GRYLISMA Icon_minitimeΠεμ Ιουν 30, 2011 2:28 pm

Βianco απο τις περιγραφες σου φαινεται οτι εχεις ενα κυριαρχικο αρσενικο...

Το καβαλημα στη στειρωμενη θηλυκια δεν ειναι επειδη θελει να ζευγαρωσει αλλα επειδη θελει να επιβληθει.. αλλωστε μπαινει στην εφηβεια τωρα.

Οσον αφορα στο γρυλισμα, θα πρεπει να εισαι σταθερος και αποφασιστικος. Θελεις να κατεβει απο τον καναπε, θελεις να βγει εξω ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ κ ας γρυλιζει αυτος! Εσυ θα κανεις αυτο που εξ αρχης ξεκινησες! Εσυ αποφασιζεις, οχι εκεινος ...
Θα σου προτεινα να δεις εναν εκπαιδευτη αφου αν αυτες οι συμπεριφορες "περνανε" τωρα που ειναι κουταβι (γιατι ενα dogo 9μηνων ειναι κουταβι) θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να τον χειριστεις σε 2 χρονια...

Επισης να πω οτι ενα dogo εαν γρυλισει ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να επιτεθει και να δαγκωσει. Εαν θελει να δαγκωσει θα το κανει χωρις προειδοποιηση.

Ξεκινα να προσπαθεις να "διαβαζεις" το σκυλο σου... ειναι πολυ σημαντικο Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ivan84
Starting Level
Starting Level



Number of posts : 4
Registration date : 26/01/2012

PROBLHMA - GRYLISMA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PROBLHMA - GRYLISMA   PROBLHMA - GRYLISMA Icon_minitimeΠεμ Ιαν 26, 2012 7:12 pm

καλησπερα σε ολους. φιλε και μενα ο σκυλος μου χαζοκουταβος ειναι 6 μηνων τωρα... ΑΛΛΑ δεν δεχεται μαλωμα απο αλλον εκτος απο μενα.εχει δαγκωσει μαλακα αλλα προειδοποιητικα το χερι τησ κοπελας μου οταν πηγε να τον κατεβασει απο τον καναπε, γενικα οταν περιμενει να φαει δεν θελει και πολλα χαδια και κανει κατι ψιλομαγκιες στους γονεις μου π.χ. και απο οτι εχω ρωτησει ατομα που ειχαν τετοια σκυλια και ο φιλοσ απο τον οποιο τον πηρα μου ειπε οτι δεν δεχονται και πολλα αφεντικα. τωρα αυτο δεν ξερω αν ισχυει αλλα βλεπω με τον καιρο οτι ο σκυλος εχει θετικη επαφη μονο με εμενα αλλα δεν τον εχω αφησει ΠΟΤΕ να περασει το δικο του. πιστευω οτι ειναι παιχνιδακια αμφισβητισης της κυριαρχιασ αυτα και οσο τα κοβεισ κατευθειαν ειναι καλο, αν αρχισει και περναει το δικο του εστω και για παιχνιδι καποια στιγμη θα γινει πιο επιμονος και τοτε θα ειναι πολυ δυσκολο να τον βαλεις στην θεση του γιατι θα εχει γινει λιγο μεγαλουτσικος. παντως ο σκυλος βγαζει πραγματικο χαρακτηρα μετα τον εναμιση χρονο. (παραδειγμα ο δευτερος σκυλος μου APTB), δεν τσαμπουκαλευτηκε ποτε σε ανθρωπο ουτε σε σκυλο αφου φτασαμε σε σημειο που λεγαμε οτι ειναι αρνακι αλλα μετα τον εναμιση χρονο (ειναι 2 χρονων τωρα) γυρισε ο διακοπτης και δειχνει ενστικτα προστασιας του ιδιοκτητη και δεν καθεται με αλλο αρσενικο εκτος απο τον ΙΒΑΝ (το ντογκο μου).

ps. ειναι αρσενικα και τα δυο.
η σκεψη-αποψη ειναι προσωπικη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
PROBLHMA - GRYLISMA
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Dogo Argentino Forum :: Open Discussions :: Ελληνικός Τομέας - Greek Speaking Section :: Ελληνικός Τομέας - Greek Speaking Section :: Συμπεριφορά κι εκπαίδευση-
Μετάβαση σε: