Dogo Argentino Forum
ÈÝëåôå íá áíôéäñÜóåôå óôï ìÞíõìá; ÖôéÜîôå Ýíáí ëïãáñéáóìü êáé óõíäåèåßôå ãéá íá óõíå÷ßóåôå.

Dogo Argentino Forum

Welcome to the Greek Dogo Argentino Forum. Posts which include offensive language such as those with advertisments or commercial intensions will be removed without further notice. We are not responsible for the content of the suggested links.
 
ÖüñïõìÁíáæÞôçóçLatest imagesÅããñáöÞÓýíäåóç

 

 Simadia sta podia

ÐÞãáéíå êÜôù 
3 áðáíôÞóåéò
ÓõããñáöÝáòÌÞíõìá
wizy
Average
Average
wizy


Number of posts : 13
Registration date : 22/05/2007

Simadia sta podia Empty
ÄçìïóßåõóçÈÝìá: Simadia sta podia   Simadia sta podia Icon_minitimeÔñé Éïõë 03, 2007 9:56 pm

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν και τα δικά σας σκυλιά έχουν συνήθειο να κάθονται στα πλακάκια και να απολαμβάνουν τον ήλιο ή ο δικός μου βγήκε τεμπέλης...? tongue

Ενώ έχει άπειρη σκιά, παπλωματάκι μαλακό ειδικό για σκύλουσ και μοκέτα στο σπιτάκι του, προτιμάει να κάθεται στον ήλιο και πάνω στα πλακάκια.

Έτσι έχω παρατηρήσει κάτι σημαδάκια στα πόδια του, στα σημεία που ακουμπάει όταν κάθεται αλλά και στα σημεία των ποδιών που ακουμπάει όταν ξαπλώνει...κάτι σαν ερεθισμός!

Νόμιζα ότι ήταν κάτι σαν έγκαυμα από τον ήλιο αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι επειδή κάθεται όλη την ώρα στα πλακάκια! Μου είπε να μην του βάλω αλοιφή κλπ.

Τι μπορώ να κάνω? Να τον αφήσω ως έχει, να του βάλω καμιά αλοιφή...? Υπάρχει τρόπος να μην κάθεται τόσες ώρες στον ήλιο γιατί θεωρώ ότι δεν είναι και ότι καλύτερο!
ÅðéóôñïöÞ óôçí êïñõöÞ ÐÞãáéíå êÜôù
Doguero Griego
Editboard Staff
Editboard Staff
Doguero Griego


Number of posts : 22
Age : 54
Registration date : 21/05/2007

Simadia sta podia Empty
ÄçìïóßåõóçÈÝìá: Áð: Simadia sta podia   Simadia sta podia Icon_minitimeÔåô Éïõë 04, 2007 11:22 am

Αν μιλάς για σημάδια σαν κάλους στους αγκώνες και στους ταρσούς από σκληρές επιφάνειες όπως π.χ. τσιμέντο, τότε θα σου πω πως όλοι μας το έχουμε αντιμετωπίσει.

Η Αύρα κάθεται σε σκληρές κρύες επιφάνειες το καλοκαίρι και απολαμβάνει την δροσιά που της παρέχουν. Επίσης τόσο στην Αύρα όσο και στον Άργο αρέσει να κάθονται στον ήλιο (ιδιαίτερα ανάσκελα) και να λιάζονται. Αυτό εγκυμονεί έναν κίνδυνο λόγω της γνωστής δερματικής ευαισθησίας του Ντόγκο αλλά δύσκολα θα μπορέσεις να το αποφύγεις.

Όσα σε συμβούλεψε ο γιατρός σου είναι σωστά. Από προσωπική εμεπιρία θα σου πω πως για αυτούς τους "κάλους" η επάλειψη με την κλασική βαζελίνη 2-3 φορές την ημέρα κάνει θαύματα.
ÅðéóôñïöÞ óôçí êïñõöÞ ÐÞãáéíå êÜôù
Bianco
Starting Level
Starting Level
Bianco


Number of posts : 4
Registration date : 22/04/2010

Simadia sta podia Empty
ÄçìïóßåõóçÈÝìá: åñåèéóìïò óôïõò áãêùíåò   Simadia sta podia Icon_minitimeÐåì Áðñ 22, 2010 9:15 am

åìåíá óôïõò áãêùíåò âãáæåé ìéá öïõóêáëá ìå õãñï.Ç ãéáôñïò ôïõ ôñáâçîå ôï õãñï ìéá öïñá êáé ìïõ åéðå ïôé èá ðåñáóåé ,áëëá èåëåé êáíá ìçíá.
ÅðéóôñïöÞ óôçí êïñõöÞ ÐÞãáéíå êÜôù
 
Simadia sta podia
ÅðéóôñïöÞ óôçí êïñõöÞ 
Óåëßäá 1 áðü 1

Äéêáéþìáôá óáò óôçí êáôçãïñßá áõôÞÄåí ìðïñåßôå íá áðáíôÞóåôå óôá ÈÝìáôá áõôÞò ôçò Ä.ÓõæÞôçóçò
Dogo Argentino Forum :: Open Discussions :: Ελληνικός Τομέας - Greek Speaking Section :: Ελληνικός Τομέας - Greek Speaking Section :: Υγεία και περιποίηση-
ÌåôÜâáóç óå: